Філософія релігії в Україні

Яроцький Петро Лаврентійович

 (д.філос.н., професор, провідний науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України)

 Сучасне осмислення сутності й функціональності філософії Магістеріумом Католицької Церкви

Анотація виступу на 3-тьому Круглому столі із філософії релігії.

Авторське право на текст анотації, висловлені тут думки та ідеї повністю належить Яроцькому П.Л..  При використанні необхідно посилатися на нашу сторінку із обов,язковою вказівкою  автора.

Характерною особливістю сучасного католицького філософствування є відхід від традиційних постулатів середньовічної і посттридентської Церкви, яка вважала філософію своєю служницею , і перехід до партнерської співпраці філософії і теології, розуму і віри. Магістеріум Католицької Церкви намагається встановити гармонію розуму і віри, визнає автономність науки і філософських вчень щодо віри і повчань Церкви, негативно ставиться до сучасного фідеїзму (“філософської віри”), який підміняє знання вірою, ставить віру над розумом. Відтак, пропонується гармонізувати “теологічну мудрість” і філософські знання і водночас використати філософський понятійно-категоріальний інструментарій для обґрунтування і пояснення  сучасній інтелектуальній людині, віддаленій від релігії і Церкви, такі теологічні поняття, як: Бог, Трійця, божественна і людська природа Ісуса Христа, сутнісну природу зв’язку між Богом і людьми. Філософське осмислення надається таким поняттям етично-моральної теології, як: совість, свобода, моральне право, вина, моральна відповідальність та іншим дефініціям.

Свій погляд на мінімізацію дуалізму розуму і віри Бенедикт ХVІ означив у такому антиномічному викладі:

  •           Віра в Бога, який є творчим Розумом Всесвіту, повинна бути прийнята по-новому, як виклик і шанс;віра також повинна по-новому визнати для себе межу всеохопленості й розумності;
  •           Розум потребує Логоса, який є початком і світлом розуму;
  •           Віра потребує діалогу з сучасним розумом.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: