Філософія релігії в Україні

Катерина Новікова

(Інститут релігієзнавства Яґеллонського університету в Кракові (Польща))

Шлях via negationis у філософії релігії

Анотація виступу на 3-тьому Круглому столі із філософії релігії.

Авторське право на текст анотації, висловлені тут думки та ідеї повністю належить Новіковій К.  При використанні необхідно посилатися на нашу сторінку із обов,язковою вказівкою  автора.

Філософія релігії – це не світська теологія, не апологетика, не християнська філософія, але також не релігієзнавство. Предметом філософії релігії є значення та інтенційність релігії. Філософ досліджує релігію як систему знаків, символів і феноменів, які використовує релігійна свідомість. Свідомість скерована на Бога, Абсолютне суще – джерело істини, добра і краси, нескінченне і вічне. Релігійні знаки таким чином відмінні від інших, наявних в людському просторі культури, відкриваючи простір єдності людини з Богом. На самому початку ми зустрічаємо парадокс комунікації людини з Богом – водночас безпосередньої та опосередкованої. Адже керигма передається за посередництвом іншої людини, себто культури (церкви, писання, вчителя тощо). Проте кожна релігійна людина підпишеться під словами Макса Шелера, що знання про Бога походить від Нього.

Повертаючись до ствердження, що релігія як невід’ємна частка культури пов’язана з різними дисциплінами – соціологією, етикою, культурологією, мистецтвознавством, психологією тощо – слід визнати, що явище релігії є специфічним і автономним, яке не слід зводити її до інших сфер.

Яким чином зберегти критичну відстань у дослідженні системи знаків релігії та пошану до цього своєрідного явища? Існує певна спорідненість філософії релігії з апофатичною теологією, яка затримується перед таємницею Бога, стверджуючи у Ньому лише єдність сутності та існування. Поняття заперечення відіграє динамічну функцію пізнання релігії. Шлях дослідження via negationis становить критичний принцип, який дозволяє не задовольнятись отриманими результатами, а самій релігії – виображеннями і символами Бога.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: