Філософія релігії в Україні

Гаврилюк Тетяна Вікторівна

(к.філос.н., докторант філософського факультету КНУ імені Т. Шевченка)

Гносеологічні можливості основних методологічних підходів до вивчення релігій.

Анотація виступу на 3-тьому Круглому столі із філософії релігії.

Авторське право на текст анотації, висловлені тут думки та ідеї повністю належить Гаврилюк Т.В.  При використанні необхідно посилатися на нашу сторінку із обов,язковою вказівкою  автора.

Досягнення адекватного знання про об’єкт дослідження можливе лише за умови використання наукових методів. Однак, варто зауважити, що вибір основоположного методу дослідження безпосередньо впливає на інтерпретацію та опис досліджуваного об’єкту. В результаті використання різних методів ми отримуємо, відповідно, знання про різні аспекти досліджуваного феномену. Тому проблема методу – це проблема можливості діапазону інтерпретацій тієї чи іншої властивості об’єкту.

Протягом ХХ століття відбулися зміни основних методологічних підходів релігієзнавчого дослідження релігії. Зазначаючи той факт, що найпоширенішим методом залишається порівняльний метод вивчення релігій, водночас, умовно можна виділити певні методологічні пріоритети досліджень між Заходом та Сходом. Для західного релігієзнавства пріоритетними є методи дифузіонізму, феноменології та герменевтики. Для сходу (українське та російське релігієзнавство) більш поширеними є методи історико-філософський, діалектичний, порівняльний і частково феноменологічний та герменевтичний. При цьому українське релігієзнавство постає антропоцентричним та позаконфесійним, в той час, як російське тяжіє до конфесійно зорієнтованого православного релігієзнавства.

Плюралізм методів сучасного релігієзнавства є досить суперечливим явищем. Оскільки, з одного боку, забезпечує широким діапазоном гносеологічних можливостей, а з іншого боку,  складається така ситуація, що на статус істини претендують різні думки іноді зовсім протилежні за змістом.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: