Філософія релігії в Україні

Катерина Новікова,

Інститут релігієзнавстваЯґеллонського університету в Кракові

Пізнання особи в феноменології Едит Штайн

 

Тези доповіді на міжнародній науковій конференції “Філософія релігії і феноменологія релігії: демаркація предметних полів”, що відбудеться 13-15 грудня 2010р. в м. Івано-Франківськ, було люб,язно надано Новіковою К. для публікації на нашому ресурсі. Авторство повністю належить Новіковій К. При використанні  слід робити  посилання. 

Питання пізнання іншої людини та її переживань надзвичайно важливе в сфері антропології, філософії релігії й теології. Я та інша людина є основою комунікації, діалогу і взаємодії суспільства, а також лежить у підвалин християнської віри як відносини з Богом, який є особою. У релігійній мові на це вказують такі вислови як «пережити зустріч з Богом», «слухати голос Бога» тощо.

Всі дані стосовно переживань іншої людини утворюють основний вид актів пізнання іншого. Цей вид актів називається вчуванням (Einfühlung – вчувствование, wczucie, эмпатия, empathy). Е. Штайн досліджує його в книзі «Zum Problem der Einfühlung», своїй докторські дисертації, II, III и IV частини були видані в 1917 р. в Галле. Це феноменологічне дослідження було написане під керівництвом Едмунда Гуссерля у Фрибурзькому університеті. Штайн стверджує, що таке пізнання є безпосереднім і очевидним (наочним), а відтак становить вид досвіду, пізнанням чогось в іншому свідомому суб’єкті. Вона як феноменолог визнає «я» центром свідомості особи і виходить від пізнання себе, cogito, через аналіз власних внутрішніх переживань, застосовуючи метод феноменологічної редукції. Варто зазначити, що пізнання з допомогою вчування має характер не інтелектуальний, але чуттєвий.

Вчування, досвід пізнання іншого в загальному, може застосовуватись також до інших видів суб’єктів. Релігійна людина так само як психічне життя свого ближнього, сприймає любов, гнів, наказ свого Бога та Його життя. Подібним чином відбувається пізнання переживань людей самого Бога, одна позбавлене помилок. На думку Е. Штайн вивчення релігійної свідомості становить найбільш властивим засобом відповіді на питання пізнання духовного життя особи.

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: