Філософія релігії в Україні

К.філос.н., науковий співробітник ВР ІФ НАНУ Горкуша Оксана Василівна зазначила, що наперекір висловленим сьогодні деяким скептичним думкам, актуальність здійснення сучасних досліджень із філософії релігії в її особливій проблемній сфері підтверджується гостротою й жвавістю сьогоднішньої дискусії. Те, що подібні зустрічі зараз є вкрай необхідними, провокується сучасними суспільно-релігійними обставинами та неоднозначними процесами в суспільно-світоглядній, науковій та освітній сферах. Розмивання межі між філософією релігії та релігійною філософією може зрештою призвести до підміни понять й спровокувати неочікувані й негативні наслідки в суспільній свідомості.

З іншого ж боку, метою проведення серії заходів щодо актуалізації філософії релігії в сучасній Україні було створити комунікативний майданчик для фахового спілкування наявних в Україні філософів релігії.  З цього жодним чином не випливає спроба інституалізаційного оформлення філософії релігії як деякої жорстко регламнтованої (ідейно чи ідеологічно) наукової установи. Натомість мова йшла про необхідність конвенційного вироблення адекватних критеріїв, визначення ефективних методологічних прийомів, віднаходження дійсних проблемних полів у предметній сфері філософії релігії сьогодні. Зрештою – про вироблення адекватнозрозумілої термінології задля порозуміння у цій галузі.

І перші круглі столи уже дали свої дієві результати: тут відбувається постійне систематичне фахове спілкування між вагомими постатями філософсько-релігієзнавчої думки сучасної України (д.філос.н., проф. Ларіонова Вікторія Костянтинівна, д.філос.н. проф. Колодний Анатолій Миколайович, д.філос.н. проф. Филипович Людмила Олександрівна, к.філос.н., доц. Сарапін Олександр Васильович та ін.), що поступово сприятиме кращому усвідомленню місця самої філософії релігії в сучасному науковому дискурсі та самоусвідомленню окремих філософів релігії, виробленню взаємозрозумілої термінології та визначенню необхідних (критеріальних) методологічних настанов, і зокрема дасть нам можливість бути поінформованими й включеними в цілу сукупність досліджень із філософії релігії в сучасній Україні.

Що ж до розмежування філософії релігії та релігійної філософії не лише як навчальних дисциплін, але, перш за все, як різних пізнавальних дискурсів, то  це є дуже важливою сучасною проблемою. Адже небезпека  в розмиванні межі між філософією релігії та релігійною філософією, на мою думку, полягає найперше в шкоді для філософії релігії, адже саме остання може виявитися зайвою, бо ж її предмет та методи є значно обмеженішими, що зменшує можливість використання набутої цією галуззю інформації в інтерпретаційно-пропагандистських цілях.

Тому темою наступного круглого столу я б хотіла запропонувати приблизно (на вибір):

Філософія релігії між секуляризаційними та постсекуляризаційними суспільними запитами.

Філософія релігії та теологія: чого ж насправді потребує сучасне українське суспільство?

Текст доповіді складено на основі розшифрованого аудіозапису виступу к.філос.н.  Горкуші О.В. на другому круглому столі із філософії релігії, що відбувся 24 червня 2010 р. в Києві. Тож авторство висловлених думок та ідей повністю належить к.філос.н. Горкуші О.В.  При використанні надрукованого тексту доповіді та висловлених тут думок та ідей обов,язковою є вказівка авторства та посилання на наш ресурс.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: