Філософія релігії в Україні

Доктор філософських наук, професор, кандидат богослов’я Дулуман Євграф Каленикович. Легендарний український релігієзнавець, що пройшов складну школу трансформації методологічно-світоглядних настанов: від богословського до атеїстичного погляду на світ. Класик української релігієзнавчої думки, видатний філософ релігії, невтомний полеміст та викладач.Філософія релігії – той зріз релігієзнавчого знання, що про релігію може сказати найбільш досконало, системно.

Найсуттєвіше визначення релігії може дати лише філософія. Сама релігія дуже близька до філософії. Релігія – тип світогляду,  в основі якого лежить віра в надприродне. Такий підхід до релігії є найбільш продуктивним.

Світогляд – система узагальнюючих поглядів на світ та людину. В ретроспективному історичному план:. початок світогляду – мова, гомо-сапієнс. Тож в світогляд релігія вкладається як одна з частин.

Світогляд в історичному плані пройшов декілька етапів становлення : стихійний, міфологічний, релігійний, філософський. Релігійні уявлення передують філософії (за Гегелем). Філософія вийшла з релігії й носить на собі ознаки релігії до сьогодні.

Що є предметом вивчення філософії релігії? – релігія. Філософія намагається осмислити релігію в найширшому плані. Але для філософії релігія є тип світогляду: світорозуміння, світовідчуття, світоставлення – релігійна ідеологія, релігійні почуття, релігійні обряди. Тож що повинна вивчати філософія релігії? Але ж філософія не вивчає, а навчає.

Підхід до релігії із філософії можливий лише як до типу світогляду. Тож онтологія, гносеологія – галузевий поділ філософії – переноситься й на філософію релігії.

Слід також враховувати, що і релігія трансформується відповідно до трансформації світогляду. Філософія релігії за допомогою руху категорій показує становлення релігії та необхідність її зміни. Лише філософія може охопити еволюцію релігій та механізми її становлення та зміни.

Головним в релігійному світогляді є віра в надприродне. Тож досліджуючи розвиток світогляду людини та уявлень про надприродне, ми показуємо, що ці зміни відбуваються з необхідністю. Відбувається тиск суспільства, культури та свідомості на зміну релігії. Погляди на природу та наукові відомості також впливають на трансформацію релігії. Відбувається корекція релігійних уявлень згідно із науковими поглядами, що нам яскраво демонструє сьогодні Католицька церква.

Тож для написання філософсько-релігієзнавчих праць наші дослідники, що були обізнані і з атеїстичним релігієзнавством, найбільш прогресивні.

Полеміка щодо галузевого розподілу філософії релігії (Ларіонова Вікторія Костянтинівна).

Дулуман Є.К.: Релігія має свою мову, яка не зовсім сприймається філософією. Методологічні підходи. Нові галузі: релігійна аксіологія, релігійна футурологія як проблеми нові у філософії релігії. Щодо епістемології релігії – гносеологічне дання релігійних знань, тож логічніше галузь називати гносеологія релігії. Англосаксонська школа каже про епістемологію релігії. Але варто розрізняти сам процес пізнання й пізнавальне зусилля з його методами та специфікою, і знання зафіксоване та його наслідки.

Щодо католицької церкви (Яроцький Петро Лаврентійович). Сучасний понтифік: “віра повинна очищатися розумом, розум повинен очищатися вірою” – проект на ґрунті цієї тези, міждисциплінарний дискурс теологія, метафізика, гуманітарні науки.

Дулуман Є. К.: віру викинути із людського виховання та освіти не можна. Коли ми кажемо про релігійну філософію, то варто нагадати, що релігійне і філософське не сумісне. Теологія завжди конфесійна. Атеїзм та пантеїзм – філософські течії, які релігія ніколи не визнавала. Але є теїзм, це справді чиста філософії, яка стоїть в цілому за релігію. Але представники теїзму не конфесійні. І таких теїстів є зараз багато. Вони часто постають опонентами атеїстичних виступів.

Текст доповіді складено на основі розшифрованого аудіозапису виступу проф. Дулумана Є.К. на другому круглому столі із філософії релігії, що відбувся 24 червня 2010 р. в Києві. Тож авторство висловлених думок та ідей повністю належить проф. Дулуману Є.К.  При використанні надрукованого тексту доповіді та висловлених тут думок та ідей обов,язковою є вказівка авторства та посилання на наш ресурс.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: