Філософія релігії в Україні

Шановні колеги!!!

З метою актуалізації Філософії релігії як галузі академічного релігієзнавства в сучасній Україні та оптимізації комунікації між філософами релігії Українська Асоціація релігієзнавців, Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України започатковує проведення цілої низки наукових заходів. Така ідея виникла в результаті міжособистісної комунікації з приводу наукових інтересів між декількома філософами релігії (д.філос.н., проф., засл.діяч науки і техніки Колодний А.М., д.філос.н.,проф. Филипович Л.О., д.філос.н., проф. Ларіонова В.К., к.філос. н., доц. Сарапін О.В., к.філос.н. Горкуша О.В.) та з іншими нашими колегами, які висловлюючи ідеї й пропозиції, обіцяли активніше долучитися в майбутньому. Тож в обговоренні необхідності започаткування цих заходів брали участь представники Відділення релігієзнавства ІФ НАНУ, Прикарпатського національного педагогічного університету ім.. В.Стефаника, Київського Національного університету ім.. Т.Шевченка. Більшість із них є членами Української Асоціації релігієзнавців. Внаслідок висловлених ідей та побажань ми сформулювали мінімальний початковий перелік можливих тем для обговорення на Круглих столах та Наукових конференціях, виділили ті проблеми галузі, які видались нам найбільш потребуючими нагального обговорення.

5 березня 2010 року об 11 годині у Відділенні релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди відбувся Перший круглий стіл “Філософія релігії в сучасній Україні як індикатор трансформаційних процесів суспільного буття релігії”. На цьому Круглому столі ми спробували дійти до деякої консенсусної стратегії актуалізації філософії релігії в Україні. Також звертаємося до Вас із проханням долучатися до наших зусиль, включатися в активне формування попиту на філософію релігії в Україні через власне позиціонування (дослідницьке та дієве) себе як її представника. Ми зацікавлені в тому, аби започатковані нами заходи не перетворилися на формалізовані “брали участь” для звіту, а стали тим життєвим простором фахової комунікації, де народжуються думки, формуються концепції, здійснюються дослідження, створюються сприятливі умови для наступного розвитку філософії релігії. Сподіваємося на активну допомогу і підтримку нашого започаткування вітчизняними філософами релігії. Чекаємо від Вас конструктивних ідей щодо тематики, структури, систематичності, варіативності, змісту та форми проведення запропонованих нами заходів. Просимо також зголоситися із тими темами, з якими б Ви хотіли виступити на наших наступних заходах (та зазначити на яких саме і з якою тематикою), і тими проблемами, які Ви вважаєте вартими окремого обговорення. Це нам вкрай потрібно для того, аби тематичне й проблемне (змістовне) наповнення наших заходів формувалось природним чином та було цікавим й для Вас.

Саме з метою актуалізації філософії релігії в сучасній Україні та оптимізації комунікації між філософами релігії ми пропонуємо стратегію постійного відтворення філософсько-релігієзнавчих тем й провокування та заохочення активного їх обговорення через низку систематичних послідовних заходів, серед яких плануються:

1) Щопіврічне проведення круглих столів із запрошенням провідних філософів релігії України та закордону до обговорення конкретних проблем із філософії релігії. На основі осмислення, аналізу та систематизації думок, висловлених філософами релігії на цих круглих столах, формується структура та перелік проблем для майбутньої конференції.

2) Щодворічне проведення конференцій із філософії релігії, на яких систематизовано обговорюватимуться ці проблеми.

3) За потребою та бажанням наукової спільноти чи філософа релігії проводити (бажано в межах якоїсь систематичності) фахове обговорення значної, ключової чи цікавої наукової роботи чи концепції із філософії релігії .

4) Організувати інформаційну мережу із висвітлення усіх вищевказаних заходів та з метою ознайомлення наукової спільноти та ширшого загалу зацікавлених осіб із дослідженнями з філософії релігії в Україні:

a. У друкованому вигляді через щоквартальних “Українське релігієзнавство”, в якому можна подавати аналіз круглих столів із анотаціями виступів чи видруком статтей за ними, такі ж анотації можна розміщувати в “Релігійній панорамі”;

b. Спробувати започаткувати видрук окремої серії книг (одноосібних та колективних монографій, підручників) “Філософія релігії в Україні” , яка б видавалася УАР та анотації цих монографій розміщувати в періодичних виданнях;

c. На інтернет сторінці «Філософія релігії в Україні» систематично висвітлювати всі наші заходи, анонси, аналітику, анотації доповідей та праць із філософії релігії, що сприятиме природній систематизації досліджень із філософії релігії за проблемною та методологічною шкалою; за бажанням та необхідністю там же організувати видрук авторських матеріалів із філософії релігії з можливістю їх наступного обговорення; проблем, що потребують свого осмислення із заохоченням до останнього філософів релігії; опитування щодо бажаної тематики круглих столів, конференцій, виступів з обговоренням філософів релігії.

d. Поширювати інформацію про наші заходи та анотацію здобутків філософів релігії на інших науково- та популярно-інформаційних ресурсах (в тому числі, заохочувати до уваги журналістів друкованих, радіо та теле- засобів поширення інформації).

(просимо дописати побажання й внести потрібні, на Вашу думку, зміни, зауваження)

Ми запрошуємо Вас до співпраці і пропонуємо в майбутньому обговорити наступні проблеми:

1. Сутнісні характеристики релігії та сучасні класифікаційні підходи до неї як засіб виявлення специфіки функціонування релігії в кореляції із різними сферами буття суспільства.

2. Складності у визначенні й концептуалізації предмету дослідження філософії релігії.

3. Історико-філософські дослідження у філософії релігії.

4. Трансформація предмету дослідження як специфічна проблема сучасної філософії релігії.

5. Структурні трансформації в релігійному комплексі.

6. Предметне зосередження та проблемне поле філософії релігії в сучасній Україні.

7. Філософія релігії між секуляризаційними та постсекуляризаційними суспільними запитами.

8. Філософія релігії та теологія: чого ж насправді потребує сучасне українське суспільство?

9. Філософія релігії в системі освіти: проблеми і можливості (тенденції до нівеляції гуманітарної та релігієзнавчої складової в системі освіти; адаптація філософії релігії до змінених освітньо-програмних умов; змістовне наповнення, структура курсу, актуальність проблематики з урахуванням фахових інтересів студентів).

Пропонуємо також альтернативний перелік проблем із початковим планування структури заходів:

1. Предметне зосередження a. Релігія як предмет осмислення філософією релігії (сутнісні характеристики, класифікаційні підходи, складності у визначенні й концептуалізації предмету дослідження); b. підгалузева специфікація предмету філософії релігії: онтологія релігії; гносеологія релігії, праксеологія релігії, історіософія релігії, антропологія релігії та ін..

2. Проблемне поле: a. Актуальність сучасних філософсько-релігієзнавчих досліджень та її оптимізація; b. Історико-філософські дослідження у філософії релігії; c. Сучасні підгалузеві проблеми.

3. Філософія релігії в освітніх закладах. a. b.

4. Методологічні аспекти: a. Визначення та його обґрунтування об’єкту дослідження академічного релігієзнавства; b. Обґрунтування методологічних засад та принципів науково-коректного дослідження релігії; c. Прагматизація мети дослідження релігії та її вплив на об’єктивність результатів; d. Ускладнення осмислення релігії в добу методологічного плюралізму та поліваріативності її (релігії) існування.

5.

Ваші пропозиції, доповнення, уточнення та зауваження просимо надсилати за адресою: slovosvit@ukr.net

Контактна особа: Горкуша Оксана.

Advertisements

Comments on: "Запрошуємо до співпраці філософів релігії" (1)

  1. почерпнув багато нового

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: